Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Starého psa novým kouskům nenaučíš. Jasně, SIX DEGREES OF SEPARATION jsou jenom jedni, mají to rádi kovové, melancholické a melodické, slaví s tím úspěchy, tak proč něco měnit. Jenomže se může velmi lehce stát, že v tom bude zakopaný pes. Jako předminule, na „The Hike & Other Laments“ (2013). Teoreticky a formálně bylo všechno v pořádku, kapela v osvědčeném složení, jen jí to prostě šlo jako psovi pastva.
To by po tom pak asi ani pes neštěknul. Podobný pocit, bohužel, mám i ze sedmého řadového alba Moravanů, jinak mimochodem poměrně vkusně pojmenovaného „Old Dogs“ (neboli „staří psi“, dodávám pro jistotu) a po grafické stránce doprovozeného moc pěkným a originálně provedeným bookletem s vloženými červenými stránkami, připomínajícími někdejší „průklepáky“. Jako kdyby tihle staří psi štěkali, ale už moc nekousali.
Jistě, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Tak prosté to je. Já se ovšem cítím být tím posledním, kdo by měl tendence podobným způsobem přistupovat zrovna k SIX DEGREES OF SEPARATION, a kdo by na ně pro to chtěl být jako pes. Přesto ale musím konstatovat, že „Old Dogs“ je studené jako psí čumák. Forma, kterou kapela prokázala na minulém albu „Simple“, a která oproti svému předchůdci sympaticky odkázala na její nejlepší léta, jak jinak než reprezentovaná alby „Triotus, Tricephalus And Tribadism“ a „Chain-driven Sunset“, zdá se být aktuálně vystavena počasí, do nějž by ani psa nevyhnal, a tedy jaksi pod bodem uchopitelných sympatií.
Moravští se zkrátka aktuálně (a navzdory čtyřletému odstupu od posledního nahrávání) zdají být autorsky vyčerpáni tak, že to sotva stojí za album hodné jejich vezdejší pověsti. Každý pes stejná ves a čest výjimkám, které tady opravdu působí jako onen pověstný nejlepší přítel člověka v roli posluchače. A ty jsou vlastně jen dvě, úvodní „Lunacy Mantra“, jíž ovšem za pět minut dvanáct zachraňuje nosný riff a závěrečný Doctorův rozmáchlý zpěv, a „Moral Sportsmanship“, husí kůži nahánějící skladba, kterou prostě chcete od SIX DEGREES OF SEPARATION slyšet jako úplně novou, protože na vás dovede udělat opravdové psí oči.
Jinak kolem a kolem vzato (a po mnohých soustředěných posleších, aby nedošlo ke zmýlené) motivy takové „Blind Date With Past“ jsem už od stejných autorů slyšel hodněkrát, podobně jako „Common Aim Ltd“ a mnoho dalších z obsahu celého alba. A když se pokouším se přesvědčit, že alespoň třeba „Thoughtful Sheep (Coming Of Age)“ má solidní náboj, zjišťuji, že je to želbohu jen ve chvílích, kdy jí právě poslouchám, zatímco bez přímého kontaktu s ní si z jejího znění nevybavím nic, jen prostě „stádovou“ příslušnost k SIX DEGREES OF SEPARATION. A to je tedy doopravdy na psí život.
Ne, zároveň to však není celé pod psa a stejně se nedá říct, že by to ani pes nežral. Budu se opakovat, ale jakékoliv dosavadní album Doctora a spol. nikdy nekleslo pod hranici průměru a v mých očích si vždycky našlo alespoň pár cestiček, jak zůstat s jistotou nad ním. Tentokrát je to však skutečně jen o psí fousek a vůbec nejlépe, když už jsme u toho, by to možná vystihnul titulek někdejší skladby TÖRR „O psovi s vyraženým dechem“.
1. Lunacy Mantra
2. Standing on the Shoulders of
3. Blind Date with the Past
4. Best for Me
5. Common Aim Ltd
6. In between
7. Thoughtfull Sheep (Coming of age)
8. Moral Sportsmanship
9. Tied by Shame
10. For the little girl
11. Last Days of Sisyphus
12. Thin Line
Za mě úplně jinak v hlavní recenzi. Hike vnímám pořád jako nejnižší bod diskografie, na Simple se oklepali, ale jako celek byla deska pořád nějak nedotažená, Old Dogos jsou konečně staří SDOS tak jak je mám rád, v dobré formě (cítím až Triotus vibes). Jasně, rád bych zase slyšel plně novátorský přístup jako na C:DS, ale vlastně se nedá říct že by tu nebyl. Je tu spousta pasáží které jdou proti srsti tradičnímu songwritingu (slyšte bridge v "Best for Me", který místo toho aby jako každý poslušný bridge písničku vyhajpoval k refrénu, tak skladbu zastaví, pozdrží, a to ještě dvakrát tak dlouho než by se slušelo, nicméně funguje to, vytvoří se jiný druh napětí než je v téhle hudbě očekávaný). SDOS se nesnaží nikomu zalíbit, o čemž svědčí třeba lead kytary, které jsou oproti minulosti míň naleštěné, zní jako hrubá nahrávka ze zkušebny. U některých zakvedlání pákou v sólech se mi až vybavila kompilace Ultrametal, která onehdy zachytila fenomén Československého undergroundového kytarového sóla ve své nejčistší podobě.
Celkově se mi Čokli dost trefili do nálady (konečně album které si pustím i třikrát za sebou, ikdyž první dvě skladby většinou skipnu). To na bigbít není marný.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.